مقالات, یادداشت‌برداری

یادداشت برداری به روش کرنل

یادداشت برداری به روش کرنل

آیا این اتفاقات موقع یادگیری مطالب برای شما افتاده؟

  • مشخص نبودن اهداف یادگیری برای شما
  • یادداشت‌برداری نکردن از مطالب
  • شرکت در یک رویداد مهم و فراموشی نکات مهم آن
  • فراموشی مطالب بعد از مدت کوتاه
  • به درد نخوردن یادداشت بعد از یادگیری و دور انداختن آن‌ها به دلیل اینکه از آن‌ها سر درنمی‌آوریم.
  • عادت به نوشتن تمام مطالب در یادداشت‌های خود و افزایش حجم آن‌ها به‌طوری‌که کل مطلب را بخوانیم سرسنگین‌تریم.

تمام این مشکلات با یادداشت‌برداری و مرور صحیح قابل‌حل شدن است.

یادداشت‌برداری کاری است که هر فرد در تمام طول زندگی خود آن را انجام می‌دهد؛ اما چند درصد از افراد شیوه‌های صحیح یادداشت‌برداری را بلد هستند؟

ما خواندن، نوشتن و یادگیری را در مدرسه‌ها و کلاس درس یاد گرفته‌ایم، اما نه اصولی بلکه تجربی. شاید انگشت‌شمار باشند مدارسی که شیوه‌های صحیح مطالعه، یادگیری و یادداشت‌برداری را به دانش‌آموزان آموزش دهند.

ما در مدرسه یاد گرفتیم کلمه کلمه بخوانیم، درس‌ها را صرفاً حفظ کنیم و کمتر یاد بگیریم، یادداشت‌برداری و خلاصه‌نویسی یک کار سخت برایمان باشد. هدف‌گذاری و مرور مطالب یاد گرفته‌شده که یک رؤیای دست‌نیافتنی است؛ اما این پایان کار نیست. ما قرار نیست قربانی سیستم غیراصولی باشیم. در این مقاله قرار است یکی از بهترین روش‌های یادداشت‌برداری را به شما آموزش دهیم

در این شیوه یادداشت‌برداری می‌توانیم با نوشتن سؤالاتی که در ذهنمان است به یادگیری و خواندن مطلبی هدف و جهت می‌دهیم. با نوشتن کلمات کلیدی قلاب‌هایی برای یادآوری مهم‌ترین موضوعات ایجاد می‌کنیم و با نوشتن خلاصه به زبان خودمان راه را برای مروری بر مطالب هموار و لذت‌بخش می‌کنیم.

روش یادداشت‌برداری کرنل این کارها را برای ما انجام می‌دهد. این روش توسط والتر پاوک و در دانشگاه کرنل برای دانشجویان طراحی شد.

این روش به چه دردی می‌خورد؟

هرزمانی که نیاز به یادداشت‌برداری و یادآوری اطلاعات داشته باشید استفاده از این روش کمک‌کننده خواهد بود.
یادداشت‌برداری کرنل روشی فوق‌العاده برای سازمان‌دهی یادداشت‌های شماست به‌گونه‌ای که بعدها به‌آسانی بتوانید نکات مهم و کلیدی را به یاد بیاورید. یادداشت‌برداری با این سیستم به‌صورت سازمان‌دهی شده صورت می‌گیرد، به‌گونه‌ای که نیازی به تلاش اضافی و دوباره‌نویسی یادداشت‌ها نیست.

برای چه کسانی مفید است؟

این روش برای دانش‌آموزان، دانشجویان، اساتید، سخنرانان و تمام کسانی که به نحوی به یادداشت‌برداری برای یادگیری و یادآوری مطالب نیاز دارند مفید است.

یادداشت برداری کرنل

روش یادداشت‌برداری کرنل در ۳ مرحله:

۱- ثبت نکات مهم

در طول جلسه نکات مهم و کاربردی را در قسمت نکات مهم یادداشت می‌کنیم. نکتهٔ مهم این است که سعی کنیم از جملات کوتاه که حاوی نکات مهم است و شکل و نماد استفاده کنیم.

۲- سؤالات و کلمات کلیدی

به‌محض پایان جلسه سؤالاتی را بر اساس نکاتی که در قسمت نکات مهم یادداشت کردید طرح کنید و در قسمت سؤالات و کلمات کلیدی بنویسید. همچنین کلمات یا عبارات کلیدی که سرنخ‌هایی برای یادآوری کل موضوع است را نیز در این قسمت بنویسید.

نوشتن سؤالات و کلمات کلیدی کمک می‌کند تا شما روابط بین مطالب را درک کنید، معنای موضوعات روشن شود، یادگیری استمرار پیدا کند و حافظه شما تقویت شود.

همچنین اگر این روش را برای کتاب‌های درسی استفاده می‌کنید به شما برای حدس سؤالات احتمالی و بهبود عملکرد شما در آزمون‌ها کمک می‌کند.

۳- خلاصه

بعد از نوشتن سؤالات و کلمات کلیدی قطعاً کل جلسه برایتان دوره شده. حال به نسبت حجم جلسه اما حداکثر تا ۸ سطر، خلاصه جلسه را به زبان خودتان در قسمت خلاصه بنویسید. نوشتن خلاصه به زبان خودتان به شما کمک می‌کند تا هنگام مرور مطالب را جوری که ذهن شما ثبت کرده به یاد بیاورید. این موضع باعث ثبت و یادآوری بهتر اطلاعات می‌شود.

تبریک! الآن شما مجهز به یکی از بهترین روش‌های جهان برای یادداشت‌برداری هستید. حال بعد از نوشتن یادداشت‌های خود بهتر است این ۳ راه را هنگام مرور یادداشت‌های خود به کار ببرید:

۱- یادآوری

هنگام مرور مطالب، قسمت نکات مهمی که یادداشت کردید را بپوشانید. سپس به سؤالات و کلمات کلیدی نگاه کنید و سعی کنید با استفاده از آن‌ها نکات مهم را بازگو کنید.

۲- فکر کردن

با پرسیدن سؤالات مفهومی دربارهٔ آن موضوعات خود را به فکر کردن درباره مطالب وادارید. این کار باعث درک بهتر و بیشتر از موضوعات مطرح‌شده می‌شود. همچنین باعث می‌شود مطالب بهتر یادآوری و به حافظه بلندمدت منتقل شوند. سؤالات مفهومی سؤالاتی مثل اهمیت این موضوعات چیست؟ این موضوعات بر چه مبنایی بناشده؟ کاربرد این مطالب در فلان جا چیست؟ و… است.

۳- مرور

بر اساس نمودار یادگیری شما باید یک موضوع جدید را اولین بار بلافاصله، دومین بار ۲۴ ساعت بعد، سومین بار ۳ روز بعد و چهارمین بار یک هفته بعد مرور کنید. غیرازاین مراحل هر هفته یک روز را مشخص کنید و در آن روز به مدت ۱۵ دقیقه تمام یادداشت‌های قبلی خود را مرور کنید. این کار باعث ثبت اطلاعات به‌صورت همیشگی در حافظه شما می‌شود.

از شما سپاسگزاریم که به دانش خود اهمیت می‌دهید و این مقاله را دنبال کردید. انسان برتر یک قالب یادداشت‌برداری کرنل را برای شما آماده کردیم تا شما با خیال راحت آن را پرینت و استفاده کنید. لطفاً تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. امیدواریم لذت برید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید