مطالعه, مقالات

۴ عادت‌ بد مطالعه و راه‌حل آن‌ها

4 مورد از عادت‌های بد مطالعه

عادت‌های بد مطالعه دلایل مختلفی دارد. از مدرسه گرفته تا محیط و حتی نوع مطالبی که ما به صورت طولانی مدت مطالعه کردیم.

همه ما می‌دانیم که عادت‌های بد مطالعه اصلا چیز خوبی نیست، مخصوصا وقتی می‌خواهیم بنشینیم، مطالعه کنیم و لذت ببریم. یک سری از این عادت‌ها شایع است، یعنی خیلی از افراد درگیر آن هستند. بیشتر ما شاید این عادات را متوجه باشیم ولی راه‌حلی برای آن‌ها نداریم. شاید هم وقت این را نداریم که به دنبال راه حل آن‌ها باشیم. در این مقاله من ۴ عادت بد مطالعه که بسیار شایع است را به همراه راه‌حل آن‌ها توضیح دادم. پس با من همراه باشید.

کلمه کلمه خواندن

شرح عادت:  بعضی از افراد واقعاً مطالعه‌کنندگان بسیار خوبی هستند و فقط با تکنیک‌هایی که از زمان کودکی آموخته‌اند، می‌توانند با سرعت خوبی مطالعه کنند.

استفاده از انگشت اشاره برای خط بردن، روشی است که ممکن است هنوز هم هر بار استفاده کنید.

با این حال، از آنجا که ما می‌خواهیم هنگام مطالعه، بیشتر اطلاعات را درک و به خاطر بسپاریم، بسیار آهسته مطالعه می‌کنیم. به طوری که مطالب را کلمه کلمه مطالعه می‌کنیم، زیرا معتقدیم که این امر باعث افزایش نرخ درک ما خواهد شد.

البته دلایل دیگری مثل اینکه وقتی ما وارد مدرسه شدیم از ابتدا یاد گرفتیم کلمه کلمه بنویسیم و بخوانیم نیز وجود دارد.

 

داخل پرانتز: نحوه‌ی آموزش در مدارس دلیل بسیاری از عادت‌های بد مطالعه است.

 

حال اگر بدانیم که ذهن ما بیشتر مایل است تا به جای کلمه کلمه خواندن، عبارت‌خوانی کند. یا اگر بدانیم تقریبا نیمی از مطالبی که مطالعه می‌کنیم، متشکل از نزدیک به ۱۰۰ واژه معمول در زبان فارسی مثل حروف اضافه، فعل‌ها و… است. آیا باز هم مایل هستیم تا مطالب را کلمه کلمه بخوانیم؟

 

راه حل: به سادگی، دفعه دیگر که متن را مطالعه می‌کنید اینکار را کمی سریعتر انجام دهید و به جای کلمه کلمه خواندن سعی کنید عبارت‌خوانی کنید. این کار هم باعث افزایش سرعت مطاعه شما می‌شود و هم چشم و ذهن شما را عادت می‌دهد تا فقط اطلاعات لازم و کلیدی را مطالعه کند!

با این وجود ، ممکن است برای تسلط کامل بر این تکنیک کمی زمان و تمرین لازم باشد.

مطالعه با سرعت یکسان

شرح عادت: مطالعه کردن با سرعت یکسان شاید در ابتدا ایده‌ی مناسبی به نظر برسد ولی این کار اصلا درست نیست.شاید عجیب به نظر برسد ولی من الان دلیلش را برای شما بیان می‌کنم.

بگذارید یک مثال بزنم، شما مسیری که بلد هستید را با همان سرعتی رانندگی می‌کنید که وقتی مسیری ناآشنا را طی می‌کنید؟ قطعا خیر. در مطالعه هم همین است.

هنگام مطالعه متنی که آسان است یا از قبل با آن آشنایی دارید، باید با سرعت بیشتری نسبت به متن‌های دشوار و جدید جلو بروید. این کار هم باعث می‌شود در زمان خود صرفه‌جویی کنید و هم انرژی مغز خود را برای قسمت‌های پیچیده حفظ کنید.

 

راه حل: دفعه بعد که خواستید متنی را مطالعه کنید، فقط برای بخش های پیچیده سرعت خود را کم کنید و موارد آسان‌تر را با سرعت بیشتری مطالعه کنید.

شک نکنید از اینکه چقدر اطلاعات بیشتری را با این روش مطالعه خواهید کرد، شگفت زده خواهید شد! علاوه بر این، در صورتی که فقط به یک مرور کلی نیاز دارید، از روش های اثبات شده مثل پیش مطالعه و تند‌خوانی که در مقاله فتوریدینگ به آن اشاره کردیم، استفاده کنید.

تکرار در ذهن

شرح عادت: یکی دیگر از عادت‌های بد مطالعه و شاید شایع‌ترین آن‌ها، اصطلاحا (در دل خواندن) یا تکرار مواردی که مطالعه میکنیم در ذهن خودمان است.

این عادت به این دلیل ایجاد می‌شود که ما فکر می‌کنیم تکرار و خواندن همزمان مطالب در ذهنمان، باعث ماندگاری بیشتر مطالب در حافظه می‌شود. ولی جالب است بدانید تحقیقات نشان داده این کار به دلیل فعالیت بیشتر مغز، باعث خستگی و کاهش عملکرد آن می‌شود و کیفیت مطالعه را کاهش می‌دهد.

 

راه‌حل: در اوایل خواندن گروهی کلمات باعث می‌شود این تکرار‌ها با وقفه انجام شود و رفته رفته این عادت از بین رود.

تکنیک بعدی مطالعه به شیوه‌ی مترونوم می‌باشد. یه این صورت که شما می‌توانید ضمن مطالعه، در ذهن خود مدام از یک تا پنج شمارش کنید، تا این آوای بی‌ربط مانع تکرار کلمات در ذهن شما شود.

برخلاف تصور شما این کار تاثیر خوبی می‌گذارد و باعث افزایش کیفیت مطالعه شما می‌شود. دلیل علمی این روش را در مقاله‌ای جداگانه توضیح خواهم داد.

در آخر شما می‌توانید با تصویری‌سازی مطالب در حال مطالعه، از این عادت بد جلوگیری کنید.

بازگشت

شرح عادت: این عادت معمولا به دنبال عادت بد قبل می‌آید. وقتی ما مطالب را در ذهن خود تکرار می‌کنیم و باعث کاهش بازدهی مطالعه خود می‌شویم، در ادامه مطالعه خود مدام نیاز به بازگشت و خواندن مجدد مطالب را احساس می‌کنیم.

مثل این می‌ماند که هنگام سخنرانی ما را مجبور کنند، مدام حرف‌های خود را تکرار کنیم. خسته کننده است. اینطور نیست؟ همچنین اینکار باعث می‌شود مطالب پیوستگی خود را از دست بدهند و باعث کاهش درک ما از موضوع می‌شود.

 

راه‌حل: با خود تمرین کنید، هنگام مطالعه حتی اگر حمله‌ای را درک نکردید به عقب برنگردید و به مطالعه ادامه دهید.

در ۹۰ درصد موارد شما با خواندن جملات بعدی مفهوم آن قسمت را درک خواهید کرد و نیازی به بازگشت نخواهد بود. نکته مهم این است که پیوستگی مطالعه را حفظ کنید.

به شما قول می‌دهم با این کار هم سرعت و هم درک مطالعه شما به طرز شگفت‌انگیزی افزایش خواهد یافت. یک بار آن را امتحان کنید.

برای کتاب‌ها و مطالب درسی که نیاز به تکرار دارند، نیز این روش به کار می‌آید. به این صورت که، شما می‌توانید یک‌بار از ابتدا تا انتهای مطلب را با این روش مطالعه کنید و در دفعات بعدی فقط قسمت‌های مبهم را دوباره مطالعه کنید.

این کار هم باعث صرفه‌جویی در زمان شما می‌شود و هم درک شما از مطالب را به شدت افزایش خواهد داد.

خب در این مقاله ۴ مورد از عادت‌های بد مطالعه را مورد بررسی قرار دادیم و راهکار‌هایی را برای حل آن‌ها بیان کردیم. شما می‌توانید با استفاده از این راهکار‌ها، این عادات بد را به عادت‌های خوب تبدیل کنید و پیشرفت قابل توجهی را در مطالعه خود شاهد باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید