پرورش ذهن, مقالات

امواج ذهنی چیست و چه تاثیری بر زندگی انسان دارد؟

تاثیر امواج ذهنی بر زندگی انسان

امواج ذهنی چیست و تاثیر امواج ذهنی بر زندگی انسان

شاید این سوال برای شما مطرح شده باشد که دقیقا امواج ذهنی چیست و تاثیر امواج ذهنی بر زندگی انسان چگونه میباشد.

مطالعه و تحقیق در مورد خواص سلولها و بافت های بیولوژیکی باعث شد تا علمی به نام الکتروفیزیولوژی در اواسط قرن ۱۸ بوجود آید.
البته برای به نتیجه رسیدن این پرسش ها و یافت تاثیر امواج ذهنی بر زندگی، بسیاری از دانشمندان شروع به آزمایش های بی هدفی کردند که بعد ها پس از انجام هر آزمایش به این نتیجه رسیدند که بافت های زنده به جریانات و اثرات الکتریکی حساسیت بالایی دارند.
در اوایل قرن ۱۹ میلادی هانس برگر برای اولین بار این مسئله را کشف کرد که جریانات الکتریکی که در مغز تولید می شود در اثر جریان مستقیم نبوده بلکه تولید آن به صورت متناوب است،

این کشفیات برگر به او کمک کرد تا دستگاه موج نگار مغزی را پس از تلاش های بسیار اختراع کند تا بتواند تاثیر امواج ذهنی بر زندگی انسان را کشف کند و قدمی در راه پیشرفت انسان و بهبود زندگی بشری بردارد.

در نتیجه ی تلاش های برگر و دانشمندان و محققان پس از او که به دنبال کشف راز تاثیر امواج ذهنی بر زندگی بشری بودند امروزه انسان ها می توانند انواع امواج ذهنی را شناسایی کرده و ظریف ترین موج الکتریکی حتی با دامنه ی یک ده میلیونیم را نیز تشخیص داده و به دنبال تاثیرات آن بر زندگی و رفتار بشری می باشد.
امروزه امواجی را دانشمندان و پژوهشگران شناسایی کرده و دامنه و فرکانس مخصوص هر یک را نیز بررسی کرده اند و سعی در تشخیص تاثیر امواج ذهنی بر زندگی بشری دارند.

پس آنان سعی می‌کنند که کنترل عملکرد ذهنی مخصوص به هر کدام را بیابند، در نتیجه آنان این بافت های بیولوژیکی مغزی را در دسته بندی انواع امواج ذهنی قرار داده اند که به ترتیب زیر می باشد:

تاثیر امواج ذهنی بر زندگی انسان

۱- امواج گاما

برخی از انسان ها در شرایط خاصی دچار حملات عصبی انفجاری شده و یا برخی از بیمارانی که دچار تشنج های ناشی از بیماری صرع می شوند،تحت تاثیر امواج گاما هستند.
واقعیت آن است که هنگامی که این موج الکتریکی مغزی، انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، امکان این که پیام مناسبی به او وارد شود بسیار کم بوده و محققان سعی بر آن دارند تا با برنامه ریزی مناسب و پژوهش های مختلف و شناسایی تاثیر امواج ذهنی بر زندگی ،دخالت این امواج را بر ذهن کاهش دهند و.یا آن را تحت کنترل خود درآورد.

۲- بتا:

در حالت کلی انواع امواج ذهنی ولتاژ های الکتریکی مختلفی را در مغز انسان به نوسان در می آورند که در حالت بیداری کامل وقتی این نوسانات بین ۱۴ تا ۲۱ هرتز(HZ) باشد، می گوییم فرد در حالت بیداری کامل قرار گرفته است.

۳- دلتا:

وقتی شما در حالت خواب سنگین قرار می گیرد و فعالیت ضمیر ناخودآگاه شما به کمترین حالت ممکن میرسد فرصتی بسیار مناسب برای ذهن شما تدارک دیده می شود تا در آرامش انبوهی از اطلاعات که در کل روز توسط مغز دریافت شده است پردازش شود .
موج دلتا باعث میشود تا شما در خواب، بسیاری از رویاهای حقیقی یا غیر حقیقی شما شکل گیرد. و این دیگر تاثیر امواج ذهنی بر زندگی انسان می باشد.

۴- آلفا:

از مهمترین انواع امواج ذهنی ،می توان به موج الکتریکی آلفا اشاره کرد که در اختیار محدوده ی ناخودآگاه انسان ها قرار دارد و مرزی است بین دو نیمکره ی مغز ایجاد میشود.
این موج زمانی آغاز به کار می کند که شما حالتی از یک خواب سبک را تجربه می کنید.
بسیاری از اندیشمندانی که در جست و جوی پاسخ مناسب تاثیر امواج ذهنی بر زندگی انسان بودند دریافتند که این موج باعث حالاتی از خلاقیت و پیشرفت در ورزش انسان ها میشود .

دیدگاهتان را بنویسید